Recenze knihy Město z kostí od Cassandry Clare

29. března 2014 v 17:10 | Markét |  ♠ Books ♠Cassandra Clare - Město z kostíHned po skvělém čtení, které mi nachystal Ken Follett v podobě Sněžné slepoty, jsem sáhla po této knize, podle které byl nedávno natočen film (City of Bones: Mortal Instruments). Přiznávám bez mučení, že fakt, že jednu z rolí ztvárnil Jonathan Rhys Meyers byl pravděpodobně rozhodující.


Bohužel se ukázalo, že obal, který vypadá opravdu dětinsky, naprosto odpovídá i celkovému vyznění knihy. Záměrně jsem tu zmiňovala, že bezprostředně předtím jsem četla Folletta, který je jedním z nejkvalitněji píšících současných autorů, takže ten kotrast byl o to zřetelnější. Samozřejmě chápu, že to je primárně kniha pro mladé puberťáky, ale i to se dá napsat chytlavě, viz. Harry Potter a konec konců i Stmívání.


Styl psaní Cassandry Clare mě tedy moc nezaujal a to samé se dá říct i o ději. Jenom nastíním jeho základní rysy. Mladá dívka Clary si jednoho večera vyrazí do klubu se svým kamarádem Simonem a tady narazí na skupinku lovců stínů, které ovšem může vidět jen ona. To je jen začátek problémů, které na Clary čekají. O něco málo později je totiž její matka unesena, a prsty v tom mají zcela nepochybně démoni. Před Clary a Simonem se tak otevírá zcela nový svět plný vlkodlaků, upírů, víl a dalších nadpřirozených bytostí.


Ne že by byla zápletka vyloženě špatná, jen bylo trochu rozčilující, že jsem jako čtenář na všechno přicházela tak o sto stran dřív, než hlavní hrdinové. Ti pak v mých očích působili trochu natvrdle. Přiznávám ale, že poslední dějový zvrat jsem opravdu nečekala, takže mi přece jen jedno překvapení bylo přichystáno.


Přesto bych tuhle knihu zase tak úplně nezavrhovala. Ono když se dostanete přes všechna ta příšerná dějová klišé, předvídatelnost a trochu ubíjející rozvleklost, čeká vás závěrečné rozuzlení, kde už se podstatně zvyšuje tempo i překvapivost a hlavní hrdinové vám konečně začnou připadat jako svéprávné bytosti, které vás navíc baví. Jen škoda, že až na posledních několika desítkách stránkách z celkových asi čtyři sta..


Teď jsem jen na rozpacích, jestli se pokoušet dočíst celou trilogii. Sice mě Město z kostí po většinu času nudilo, ale třeba už ty další knížky budou v podobné formě, jako těch posledních několik stránek.


Nakonec krátká ukázka, abyste si mohli udělat jakž takž představu ;)


"KRASOMILE POHROMO!" Ten hluboký hlas patřil překvapivě malému muži, kterému mohlo být něco málo přes třicet. Měl svalnatou postavu, hladce oholenou hlavu a špičatou kozí bradku. Namířil na Krasomila třesoucí prst. "Někdo mi právě nalil svěcenou vodu do nádrže motorky. Je zničená. Úplně k ničemu. Všechny trubky se roztavily."
"Roztavily?" zamumlal Krasomil. "Jak příšerné."
"Chci vědět, kdo to udělal." Muž vycenil zuby a odhalil tak dlouhé špičaté tesáky. Clary na ně fascinovaně zírala. Vypadaly úplně jinak, než jak si upíří tesáky představovala, byly totiž tenké a ostré jako jehly. "Myslel jsem, že jsi přísahal, že tu dnes večer nebudou žádní vlčí lidé, Pohromo."
"Žádné děti luny jsem nepozval," řekl Krasomil a zkoumal své třpytivé nehty. "A to právě kvůli těm vašim pitomým tahanicím. Jestli někdo se nědo rozhodl sabotovat tvoji motorku, nebyl to můj host, takže to není můj problém." Vykouzlil na tváři podmanivý úsměv.
Upír zařval vzteky a učinil výpad prstem směrem ke Krasomilovi. "Chceš mi říct, že..."
Krasomil maličko škubnul třpytivým ukazováčkem, tak neznatelně, až měla Clary pocit, že se vlastně vůbec nepohnul. Upír se uprostřed řevu zarazil a rukama si sevřel hrdlo. Jeho ústa se pohybovala, ale nevycházel z nich žádný zvuk.
"Už bys měl asi jít," řekl čaroděj líně a doširoka rozevřel oči. Clary si překvapeně všimla, že má zornice ve tvaru svislé škvíry, stejně jako kočky. "Hned." Roztáhl prsty na ruce a upír se obrátil tak prudce, jako by ho někdo chytil za ramena a otočil ho. Vmísil se zpět do davu a zamířil ke dveřím.
Jace si pro sebe hvízdnul. "To bylo působivé."


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Janča Janča | Web | 30. března 2014 v 14:37 | Reagovat

Na film jsem celkem zvědavá a mohl by se mi i líbit, ale po pravdě? Asi bych nešáhla po této knize sama od sebe, jsem trochu povrchní a soudím doslova knihu podle obalu :D
Po přečtení tvé recenze se tedy nic nezmění, jsem schopná raději odpustit horší konec (i když mě vždycky parádně naštve) než se nutit číst nezajímavé a hlavně nepřekvapivé zápletky :-)

2 Katka Katka | Web | 1. dubna 2014 v 15:30 | Reagovat

O filmu jsem slyšela a říkala jsem si, že bych nejdřív mohla omrknout knižní předlohu, nimcéně jsem nevěděla, že má takovouhle dětskou obálku :D, bohužel i já se dost času u knihy rozhoduju podle obalu, ikdyž na recenze samozřejmě taky dávám :D, nicméně z toho, co tu píšeš tak nevím no jestli by to mělo cenu, fantasy mám ráda, ale z toho, jak to popisuješ...no uvidíme :D, třeba kouknu aspoň na film

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama