Filmíky

Recenze filmu Ona

11. dubna 2014 v 16:06 | MarkétOna / Her (Spike Jonze)V úterý jsem měla tu možnost na našem Filmovém semináři zhlédnout film Ona, o kterém jsem předtím vlastně vůbec neslyšela, takže jsem logicky nemohla mít ani žádná očekávání. O to víc jsem byla překvapená, jaká bomba to byla! Sice jsem měla za sebou dlouhý náročný den, ale u tohohle snímku jsem si báječně odpočinula, pobavila se i dojmula.


Sama od sebe bych na tenhle typ filmu asi do kina nešla. Takové ty vědecké náměty, jestli se to tak dá říct, mě nechávají většinou chladnou, ale tady díky bohu nešlo vůbec o přehlídku zářivé techniky budoucnosti, i když kdyby chtěl, režisér tu měl spoustu příležitostí se tzv. "vyřádit". Děj se odehrává v Los Angeles v blíže neurčeném roce. Hlavní hrdina Theodore pracuje jako autor dopisů na zakázku. Právě jeho díla patří k firemním nejlepším, a to i přesto, že má před sebou rozvod, kterým ukončí vztah se svou osudovou láskou. A právě v tomto citlivém rozpoložení si pořizuje operační systém, jakéhosi virtuálního společníka, který je mu ušit přesně na míru. I když se jedná pouze o hlas, Theodore brzy začne se "Samanthou" navazovat bližší vztah a překvapivě její pohled na svět mu vrátí sílu do života.
Theodora ztvárnil Joaquin Phoenix, kterého byste tu ale poznávali jen stěží. Jeho sex appeal byl dokonale zamaskován, abychom mu více věřili roli onoho citového ztroskotance. Hlas Samanthy zase patřil Scarlett Johansson. A to si myslím, že bylo strategické rozhodnutí, protože to chtělo opravdu silný hlas a ten v jí dozajista tvůrci našli. Přestože se na plátně neobjeví ani jednou, stejně bych její výkon označila za mistrovský..akorát nevím, jak by to bylo s případnou nominací na Oscara. Někdo by sice mohl namítat, že je to jen takový výkon napůl, ale já si naopak myslím, že uhrát tak velkou roli s takovou škálou emocí a mít k tomu dispozici jenom hlas, to je opravdu vysoké herecké umění..


Ale Ona nestojí jen na hereckých výkonech, a dokonce ani na ději. Vlastně ani nedokážu přesně popsat, co mě na tom tolik oslovilo. Možná ta celková atmosféra, vyznění a neustálý balanc na hranici vážnosti, lehkosti až téměř komičnosti. Co se týče té komické složky, ta byla opravdu perfektní. V této oblasti dostala technika o něco větší prostor, třeba hláškující virtuální cosi nebo úžasná hra "Perfektní máma", ukázek z ní bych snesla klidně víc.


Celkově jsem dala filmu čtyři hvězdičky. K té páté maloučko chybělo a troufám si tvrdit, že na vině je trochu moc dlouhá stopáž. Když zbývala asi půl až tři čtvrtě hodina do konce, všichni jsme už tak trochu pokukovali po hodinkách a děj se moc nehýbal. Přesto ale musím říct, klobouk dolů před režisérem Spikem Jonzem, který měl v repertoáru dozatím srandičky Jackass a najednou se vytasí s Vlkem z Wall Street a teď s Her. Těším se, čeho dalšího se od něj ještě dočkáme.


"Sometimes I think I have felt everything I'm ever gonna feel. And from here on out, I'm gonna feel anything new. Just lessers versions of what I've already felt."
Recenze filmu Nymfomanka

4. února 2014 v 23:30 | Markét

Původně by mě vůbec nenapadlo, že na něco takového půjdu do kina. Myslím, že jsem trochu preferovala, červenat se u toho někde v soukromí. Pak se ale naskytla příležitost jít na oba dva díly za sebou a navíc v atmosférickém kině Bio Oko, kde jsme si navíc film mohli vychutnat v lehátkách na slunění a se sklenkou kvalitního stáčeného vína v ruce, takže jsme se skoro cítili jako doma.


Trierovu práci znám už z dřívějška, takže jsem čekala, že bude určitě hodně..ehm..naturální, ale kupodivu se držel zpátky. Nebo spíš to bylo tím, že v kinech se odvážili promítat jen cenzurovanou verzi a navíc, co jsem tak pochopila, tak mu to nakonci dokonce celé nějak sebrali a předělali, takže jeho rukopis tam není tolik silný. Přesto třeba hned úvodní scéna byla vyloženě trierovská. Poklidně padající vločky a muž jdoucí na nákup a najednou se do toho spustí rockovo/metalová písnička a je tam záběr na ležící Joe.


V prvních minutách si mě teda film získal, ale následně mě zase ztratil. Ta první polovina, kdy se teprve uvádíte do obrazu je trochu bez šťávy a tím nemyslím co se týče lechtivých scén, těch tam bylo požehnaně, ale nějak tam nebyl žádný přesah, žádná hlubší myšlenka nebo asociace, se kterými Trier tak rád pracuje. Chytila jsem se zase až ve chvíli, kdy Joe dostala svou první práci a kohosi tam potkala a najednou se tam začala tvořit ústřední dějová linka a i ona byla najednou ukázána v jiném světle, ne jenom jako po sexu toužící bezcitná holka. Po dobu, kdy hlavními protagonisty plátna byli Stacy Martin (mladá Joe) a Shia LaBeouf, byla to neuvěřitelná podívaná. Ta chemie mezi nimi byla přímo hmatatelná a Stacy překvapivě stačila mnohem zkušenějšímu Shiovi i po herecké stránce. Právě s ním hrála nejpřesvědčivěji, i když v sekvenci, kdy jí umíral otec byla taky neuvěřitelná. Opravdu na tak nezkušenou herečku obdivuhodný výkon a snad jí to nakopne kariéru a uvidíme ji taky v něčem jiném, kde bude moc naplno ukázat svůj talent.


Poté, co Joe dospěla, "převtělila" se do Charlotte Gainsbourg a v ten moment ten film začal být takový zvláštní... a hodně sadistický, což tam ale pro daný stav příběhu docela pasovalo. Ale nakonec celá tahle sado-masochistická linka nějak vyšuměla do ztracena, aniž by to ve filmu bylo jakkoliv vysvětleno a podobné nelogičnosti začaly přibývat. Postavy už se najednou nechovaly tak, jak by to odpovídalo jejich doposud načrtnutému psychologickému profilu.


Nevím, kdy přesně Trier odešel a jeho práci dokončoval někdo jiný, ale film to rozhodně poznamenalo, a to v tom negativním smyslu. Najednou z toho úplně zmizelo jeho kouzlo. Co se týče závěru, to už byl absolutní nonsense neboli zřejmě pokus nějak dokončit příběh, se kterým si jeho následovníci nevěděli rady.


Většinou na koncích recenzí doporučuji nebo nedoporučuji film zhlédnout a ani tentokrát vás o to neochudím. Tady ale moje doporučení závisí na tom, jaká jste skupina lidí. Jestli máte rádi mainstreamové věci (a to samozřejmě nic proti tomu, taky si je občas dopřeju), radila bych vám spíš se Nymfomance vyhnout. Pokud vyhledáváte umělecké filmy, rozcestník pokračuje... klíčovým bodem je, jestli znáte Trierovy filmy a jaký k nim máte postoj. Pokud jste od něj neviděli, nedoporučuju Nymfomanku ze dvou důvodů - zaprvé by to na vás bylo asi trochu silné kafe a zadruhé je tu to zmíněné odebrání závěrečných prací Trierovy, takže by vás to i mohlo negativně ovlivnit v postoji k jeho dalším filmům, což by byla určitě škoda. Doporučuju si dát na rozjezd třeba Melancholii a až se budete cítit dostatečně silní, pusťe si Antikrista, film hrající hodně na psychiku a podle mě zatím Trierovo vrcholné dílo. Pokud jste Antikrista viděli a nemáte s tím problém, zřejmě nebudete mít problém i v něčem o něco slabší Nymfomance a určitě si ji nenechte ujít. Rozhodně ale nečekejte slaboduché porno, tenhle film se vám dostane pod kůži a bude ve vás ještě nějakou dobu doznívat..


(Co se dalších dnů týče, tak zítra tu bude článek o konci 4. série The Good Wife/Dobré manželky a ve čtvrtek zase jeden větší článek, tentokrát o Římě.)Filmové tipy na říjen 2013

25. září 2013 v 18:43 | MarkétNevím, jestli tohle bude další pravidelná rubrika, ale řekla jsem si, že by možná bylo fajn podělit se s vámi o mé filmové tipy. Nebude jich mnoho, přeci jenom je to výběr, ale snad někoho z vás něco zaujme ;)Tip 1 - Make Your Move

pro milovníky tance


Na první pohled se jedná o další tuctový taneční film. Při druhém pohledu zjistíte, že je to dílo od tvůrců Let's Dance a Nežádej svůj poslední tanec a při třetím pohledu zjistíte, že film byl vyroben v Jižní Korei, takže nabídne určitě jiný pohled a jiné zpracování. Nicméně příběh se jeví poměrně klasicky. Ona a on jsou zpočátku nepřátelé a konkurenti, postupem času se ovšem sbližují a nakonec se do sebe zamilují. Všichni ale víme, že u takových to filmů vůbec nejde o děj, ale hlavně o choreografie, které, aspoň co soudím podle traileru, budou více než kvalitní. Třeba ta jejich milostně-taneční scéna si mě získala :p Pokud v říjnu na něco půjdu do kina, tohle bude favorit :)Další v Celém článku


Co kdybychom žili společně? / mini recenze /

23. srpna 2013 v 18:06 | MarkétVčera jsem spustila svůj letošní maraton sledování francouzského filmu :D začala jsem právě touhle komedií a rozjezd to byl slušný. Sice je děj občas pomalejší, ale když se k sobě parta důchodců konečně nastěhuje a začnou na povrch vyplouvat různá střežená tajemství, rozhodně to začně být zajímavé. Navíc situace, které tam vznikají jsou skutečně komické, když je ovšem neberete příliš vážně. Když se do toho pak připojí ještě německý etnolog, je o pořádnou zábavu postaráno. Na CSFD jsem tomu dala 4 hvězdičky, protože jsou tam i slabší pasáže, které trošku nudí, ale vyvažuje to fakt, že je to celé prosycené klasickým jemným francouzským situačním humorem, hlášky jako: Náročnější práci bychom měli dělat ve dvojcích. - Akorát že rozdělit pět lidí do dvojic není snadný vám rozhodně vykouzlí úsměv na tváři. A dějová linie s bazénem je taky perfektní. Pokud i moje stáří bude takové, nebudu si rozdhodně stěžovat :D
Divoši

17. května 2013 v 15:30 | Markét
O filmuNázev filmu: Divoši
Originální název: Savages
Žánr: Krimi, Thriller, Drama
Země výroby: USA
Rok výroby: 2012
Délka: 131 min
Režie: Oliver Stone
Hrají: Blake Lively, John Travolta, Benicio Del Toro, Salma Hayek
Ocenění: 6 nominací


Více v Celém článku


Nepoužitelní

16. května 2013 v 14:40 | Markét
O filmuNázev filmu: Nepoužitelní
Originální název: De l'autre coté du périph
Žánr: Komedie, Akční
Země výroby: Francie
Rok výroby: 2012
Délka: 96 min
Režie: David Charhon
Hrají: Omar Sy, Laurent Laffite, Sabrina Ouazani
Ocenění: žádné


Další v Celém článku


Babovřesky

12. května 2013 v 15:19 | MarkétO filmu
Název filmu: Babovřesky
Žánr: Komedie
Země výroby: Česko
Rok výroby: 2013
Délka: 133 min
Režie: Zdeněk Troška
Hrají: Lucie Vondráčková, Lukáš Langmajer, Veronika Žilková, Jan Dolanský, Lucie Bílá


Více v Celém článku


Nedotknutelní

11. května 2013 v 15:00 | Markét

O filmuNázev filmu: Nedoknutelní / Intouchables
Žánr: Komedie, Drama, Životopisný
Země výroby: Francie
Rok výroby: 2011
Délka: 112 min
Režie: Olivier Nakache, Eric Toledano
Hrají: Omar Sy, Francois Cluzet, Anne Le Ny, Audrey Fleurot
Ocenění: 20 výher a 31 nominací


Další v Celém článku


Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

10. května 2013 v 14:39 | Markét
About movie

Název filmu: Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna / Pirates of the Caribbean: On the Stranger Tides
Žánr: Dobrodružný, Akční, Fantasy, Komedie
Země výroby: USA
Rok výroby: 2011
Délka: 131
Režie: Rob Marshall
Hrají: Johnny Depp, Penelope Cruz, Geoffrey Rush, Ian McShane, Judi Dench, Keith Richards
Ocenění: 23 nominací


Další v Celém článku


Hitchcock

24. března 2013 v 20:08 | Markét
About movieNázev filmu: Hitchcock
Žánr: životopisný, drama
Země výroby: USA
Rok výroby: 2012
Délka: 98 min
Režie: Sacha Gervasi
Hrají: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson, Jessica Biel, Toni Collette
Ocenění: 1 nominace na Oscara (make-up a účesy), další 2 výhry a 12 nominací


Další v Celém článku


Lincoln

5. března 2013 v 16:41 | Markét
About movie

Název filmu: Lincoln
Žánr: životopisný, drama, historický, válečný
Země výroby: USA
Rok výroby: 2012
Délka: 150 min
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Daniel-Day Lewis, Tommy Lee Jones, Lee Pace, Sally Field
Ocenění: 45 výher a mnoho dalších nominací /včetně prestižních ocenění jako Oscar, Golden Globe, BAFTA /


Další v Celém článku


Nejlepší filmy 2012

3. ledna 2013 v 17:14 | Markét


Další žebříček..tentokrát filmů, které mě letos zaujaly nejvíc;)5. místoVyměřený čas
Skvěle herecky obsazený film. Kdo by odolal kombinaci Justina Timberlaka, Amandy Seyfried, Olivie Wild, Vincenta Kartheisera a ano - Matta Bomera, který se tu objevil asi na pět minut. Nápad na děj to byl také zajímavý, akorát mi později přišlo, že scénáristé už nevěděli, jak to celé důstojně zakončit, a tak to pro jistotu nechali otevřené. Chybělo mi tedy trochu více rozuzlení, takhle celý film postrádá nějaký hlubší smysl, i když jako alegorie na současnou situaci funguje dobře.
Filmografie 2012

2. ledna 2013 v 19:37 | Markét


Rok se s rokem sešel a začínám opět se sérií výročních článků, kde bude shrnutí toho nej. A protože jsem pohodlná a začínám od toho nejsnažšího, připravila jsem pro vás shrnutí všech filmů, které v tomto roce natočili herci, kterým se tu věnuju;)Alexis BledelThe Brass Teapot
Stav: v ČR nevydánoAutumn Reeser------------------------


David Boreanaz--------------------Ed Westwick-------------------Jennifer MorrisonKnife Fight
Stav: v ČR nevydáno

Stars in Shorts
Stav: v ČR nevydánoJonathan Rhys MeyersBelle du Seigneur
Stav: v ČR nevydáno

Kristen BellMáme rádi velryby / Big Miracle
Stav: na DVD


Naboř a ujeď / Hit & Run
Stav: bylo v kinech


Safety Not Guaranteed
Stav: v ČR nevydáno


Stuck in Love
Stav: v ČR nevydánoLauren Graham--------------------Leighton MeesterMůj otec je šílenec / That's My Boy
Stav: na DVD


Matt BomerBez kalhot / Magic Mike
Stav: na DVD


8
Stav: v ČR nevydánoMatt Czuchry-----------------------Natalie Dormer-------------------

Neil Patrick HarrisPrci, prci, prcičky: Školní sraz
Stav: na DVD


Sarah Michelle Gellar--------------------------


Film Tip - Petits meurtres a l'anglaise

4. srpna 2012 v 15:00 | Markét

PřednastavenoSkvělá francouzská komedie, která se vydává za britskou. I tak by se krátce dal tento film charakterizovat. Odehrává se v Londýně a hrají tam převážně anglicky mluvící herci: Emily Blunt, Rupert Grint nebo Bill Nighy. Přesto má film razítko Made in France a je pochopitelně francouzsky předabován. Já osobně jsem fanda francouzských komedií, protože nevím, jak to dělají, ale nikdy nepůsobí tak prvoplánově jako ty americké a proto Vám ani nepřijde divná milostná linka přibližně 25-leté ženy a padesátníka. Ona je naprosto ztřeštěná, zatímco on je tracidicionalista, kterého nikdy nic nedokáže rozházet. Jejich vztah má ještě jeden zásadní háček, a to ten, že on je najmut, aby ji zabil, ale nakonec si od ní nechá zaplatit, aby ji chránil. Odveze ji k sobě domů, spolu s Rupertem Grintem, který hraje mladíčka, který se má stát následníkem jeho zabijáckého řemesla. Děj zní trošičku blázniě, uznávám, ale znovu opakuji..je to francouzský film, který dokáže podat na první pohled naprostou slátaninu v naprosto uměleckém pojetí. Sice se u toho nebudete lámat smíchy od začátku do konce, ale někdy i jemný humor potěší víc, než typická křeč všech komedií chtít za každou cenu pobavit. A ještě jedna věc mluví ve prospěch tohoto filmu a to 75 % hodnocení na CSFD.

Film Tip - Darwinovy ceny

18. července 2012 v 15:00 | Markét

Přednastaveno /jsem tu jenom pondělky/

Tahle komedie se zakládá na poměrně známých Darwinovýc cenách, které se udělují za nejkurióznější, neboli nejpitomější, smrtelné úrazy..např. jedna bohatá panička si splete v karavanu tempomat s autopilotem a uprostřed jízdy jde "potěšit" svého manžela a pak ještě podá žalobu na výrobce karavanů, že na to nebyla upozorněna, že během řízení nemá odcházet, a protože se to stalo v Americe, tak ten spor dokonce vyhrála:D film v podstatě mapuje všechny možné takové události prostřednictvím hlavního hrdiny, který se snaží zjistit, jakému typu lidí se tyto nehody stávají. Bohužel tu moc případů není, i když to, co vybrali, opravdu stálo za to. Plusem je, že ani ta romantická linka nebyla zas až tolik laciná a předvídatelná. Film povyšuje na výbornou komedii hlavně scénka z koupelny, kdy se hlavní hrdina myje připoutaný horolezeckou soupravou k tyči závěsu, aby náhodou neuklouzl:D takže můj ortel je: super film, ale dala bych tam více Darwinových adeptů.

Film Tip - The Social Network

15. července 2012 v 15:00 | Markét

Přednastaveno /jsem tu jen pondělky/Jenom takový malý film tip..nedávno jsem konečně viděla film The Social Network a i když jsem se občas nechytala, hlavně teda v tý části, kde se mluvilo moc ajťácky, tak jsem byla nadšená. Je určitě zajímavé pro každého, kdo používá Facebook /takže zajímavé pro každého:D/ vidět tenhle film a dozvědět se něco víc o jeho zakladateli..že to nebyl úplně čestný hoch a neváhal podrazit ani svého nejlepšího a zároveň jediného přítele /i když samozřejmě kdo ví, jak to bylo../ potěšila i mini role pro Malese Jow alias Annu z Upířích deníků. Ne že bych se u toho nějak nasmála nebo nabála, ale podle mě je to skvěle psychologicky propracované a příběh postupem času výborně graduje..i když je pravda, že postupem opravdu hodně času, možná by tomu slušela o něco kratší stopáž. Co naopak musím vychválit je ta dějová linka s jeho přítelkyní Ericou..nebudu prozrazovat nic dopředu, ale překvapilo by Vás, co všechno dokáže jeden rozchod a jedna žaloba..

Okresní přebor

6. dubna 2012 v 12:11 | MatulinkaAbout movie

Název filmu: Okresní přebor
Žánr: komedie
Země výroby: Česká republika
Rok výroby: 2012
Délka: 104 min
Režie: Jan Prušinovský
Hrají: Miroslav Krobot, Ondřej Vetchý, Luděk Sobota, Jakub Kohák, Lukáš Langmajer, Jaroslav Plesl
Ocenění: žádné


Další v Celém článku


Válečný kůň / War Horse

4. března 2012 v 15:42 | MatulinkaAbout movie

Název filmu: Válečný kůň
Originální název: War Horse
Žánr: drama/válečný/historický
Země výroby: USA
Rok výroby: 2011
Délka: 146 min
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Jeremy Irvine, Emily Watson, Benedict Cumberbatch, Matt Milne ad.
Ocenění: Mnoho výher i nominací, včetně Oscara


Další v Celém článku


Filmografie 2011

13. ledna 2012 v 20:18 | Matulinka


Skoro po týdnu tu mám další článek, který se ještě bude věnovat shrnutí roku 2011. Tentokrát naprosto tradiční, který se tu objevuje celé ty čtyři roky, co blog mám. V následujícím článku (pokud si ho rozkliknete celý), najdete shrnutí všech filmů, všech herců, o kterých tu mám aktivní rubriku, které natočili během roku 2011, pokud to budu vědět, najdete tam i doplňující informace např. o existenci českého překladu, jestli už film běžel v kinech apod.


Vše najdete v Celém článku


5 nejlepších filmů 2011

8. ledna 2012 v 18:45 | Matulinka
Nejdřív Vám chci předem něco ujasnit, nebude to výběr filmů, které byly v roce 2011 natočeny, ale které jsem během roku 2011 viděla a které mě nejvíce oslovili, nebylo nikde žádné hlasování, jde pouze o můj názor, ale budu ráda, když mi i vy do komentů napíšete, jaké filmy byste volili vy ;)5. místo

Souboj titánů
Jako malá jsem měla ráda Pána prstenů a po tomhle typu filmu se mi dlouho stýskalo a i když se mu Souboj titánů nemůže vůbec rovnat, je to přecejenom podobný styl příběhu a hlavně..kdo by si nezamiloval toho dokonale černého Pegasa? :D


 
 

Reklama